Tatilde Türkiye’nin enerjisi yükselecek

Tatilde Türkiye’nin enerjisi yükselecek

01.08.2021

Tatilde Türkiye’nin enerjisi yükselecek

Turizm bölgelerinde 9 günlük bayram tatilinde enerji tüketimi artacak

Bodrum, Çeşme, Foça, Fethiye, Marmaris, Kuşadası gibi ilçelerde enerji tüketimi yüzde 10-14 artacak

 

Gdz Elektrik Genel Müdürü Uğur Yüksel:

Turizm bölgelerine enerji yatırımı 2.5 kat artacak

Çeşme, Foça, Seferihisar, Urla ve Dikili’de enerji tüketimi yüzde 10 artacak

 

Adm Elektrik Genel Müdürü Ahmet Bayramoğlu:

Bodrum, Marmaris, Fethiye, Didim, Kuşadası’nda enerji tüketimi yüzde 14 artacak

Bu yıl Bodrum’a 98, Fethiye’ye 63, Milas’a 55, Kuşadası’na 56 , Didime 31 milyon lira yatırım yapacağız

 

Türkiye 9 günlük bir bayram tatiline girerken, turizm bölgelerine de yerli ve yabancı turist akını başladı. Turizm bölgelerinde artan nüfus Bodrum, Marmaris, Fethiye, Didim, Kuşadası, Çeşme, Foça, Dikili gibi gözde tatil yerlerinde enerji tüketiminde yüzde 10-14’lük bir artışa neden olacak. Tatil bölgelerinde arıza onarım amaçlı sahada görevli ekip sayısı artırılacak.

9 günlük bayram tatilinin temmuz ayına denk gelmesi ile birlikte sahil kentlerine turist akını yaşanırken, tatil noktalarında enerji tüketimi de bu 9 günde normal zamana göre yüzde 10-14 arasında artacak.

EKİP SAYISI YÜZDE 30 ARTIRILDI

Gdz Elektrik Genel Müdürü Uğur Yüksel, sorumluluk bölgelerinde yer alan Çeşme, Foça, Seferihisar, Urla ve Dikili’de 9 günlük tatil döneminde yüzde 10 seviyesinde bir enerji tüketim artışı öngördüklerini belirtti. Yüksel, “Tatil bölgelerimizin yoğun olduğu kıyı şeridinde enerji talepleri normalden çok daha fazla olacağı için elektrik dağıtım şebekelerimizde gerekli hazırlıkları yaptık. Ayrıca ihtiyaç olması durumunda, toplam 8.000 kVA gücündeki 7 adet mobil trafo ve dağıtım merkezi ile toplam gücü 2.000 kVA olan 8 adet mobil jeneratör sayesinde mobil olarak ilave kapasiteler de sağlanacak” dedi.

Yüksel, söz konusu ilçelerde meydana gelebilecek elektrik kesintilerine anında müdahale edilmesi ve arıza onarımları için saha ekip kapasitelerini de tatil süresince yüzde 30 artıracaklarını kaydetti.

YATIRIMLAR 2,5 KAT ARTACAK

Yüksel, 2021 yılı içerisinde sorumluluk sahalarındaki turizm bölgelerine gerçekleştirilecek yatırım tutarının ise yaklaşık olarak 2,5 katına çıkarılarak 146 milyon liralık yatırım yapacaklarını anlattı. 

DEV YATIRIM

Adm Elektrik Genel Müdürü Ahmet Bayramoğlu ise sorumluluk sahalarındaki Bodrum, Marmaris, Fethiye, Didim ve Kuşadası’nda 9 günlük tatil döneminde yüzde 14’lük bir enerji tüketimi artışı öngördüklerini ifade etti.

Söz konusu süreçte Aydın, Denizli ve Muğla illerinde 589 personel ve 112 aracın tam zamanlı olarak görev yapacağını belirten Bayramoğlu, “Ayrıca oluşabilecek hızlı tüketim artışlarına bağlı ihtiyaç hallerinde kullanılmak üzere bu illerimizde 3 adet mobil dağıtım merkezi, 6 adet mobil trafo merkezi ve 9 adet mobil jeneratör hazır bulundurulacak” dedi.

Dağıtım bölgelerindeki turizm alanlarına bu yıl ciddi yatırımlar planlandığını ve çalışmalarda önemli ölçüde ilerleme kaydedildiğini anlatan Bayramoğlu, 2021 yılında turizm alanlarına yaklaşık 450 milyon liralık yatırım yapacaklarını belirtti.

Whatsapp İletişim Hattı Tazminat Sorgulama Planlı Kesinti Yasal Bildirimler